środa, 26 czerwca 2013

Przeszłość


Po publikacji ostatniego posta na moim prywatnym profilu rozgorzała dyskusja na temat tego czy poważne zmiany mogą zajść szybko. Czy w przypadku głębokich emocjonalnych ran, można błyskawicznie osiągnąć poprawę, ba! nawet całkowity powrót o psychicznego zdrowia.

Ale od początku... Przytoczona przeze mnie historia miała być przede wszystkim ilustracją problemu, z którym zmaga się wiele osób - zadręczaniem się przeszłością. Bez względu na to, czego dotyczy problem (molestowania, niekochających rodziców, bolesnego rozstania, denerwującego współpasażera w autobusie), zawsze jest to działanie określone w czasie. Po upływie tego czasu, tamta sytuacja nie ma już mocy sprawczej. Jedyną moc sprawczą mamy my - pozwalając, lub nie pozwalając, by przeszłość (bliska czy odległa) pogarszała jakość naszej teraźniejszości.

Jeżeli nadal nękasz się tym, co było, to znaczy, że Twój mózg czerpie z tego jakieś korzyści (dokładniej o tym mechanizmie napiszę wkrótce). Czasem można się zdziwić jakie ukryte korzyści mamy z tego, że dręczymy się przeszłością. Wiele osób choruje nie dla tego, że ich organizm nie jest w stanie poradzić sobie z chorobą, lecz dlatego, że wtedy ktoś się o niego troszczy. Mózg może więc podświadomie wręcz chcieć choroby, ponieważ choroba równa się troska (a widocznie troska jest jego niezaspokojoną potrzebą). Naucz się zaspokajać te potrzeby inaczej.

Kolejna sprawa - ludzie są różni. Na jednego działa już samo uświadomienie mechanizmu, podczas gdy ktoś inny będzie potrzebował szeregu ćwiczeń, by dokonać zmiany.

Każde " zmiany są trudne" czy "to musi długo trwać" jest przekonaniem tak samo jak "zmiany mogą zajść w przeciągu kilku chwil" lub "da się to szybko naprawić". Sprawdzaj swoje przekonania i działaj zgodnie z tymi, które przynoszą Ci korzyści a nie utrudniają rozwiązanie problemu.

Jeśli człowiek jest w stanie nauczyć się traumy na podstawie krótkiego doświadczenia, ale bardzo intensywnego emocjonalnie, to równie szybko jest w stanie się tego oduczyć. Jeżeli jeszcze tego nie osiągnąłeś, to znaczy, że Twoje metody są nieskuteczne. Czas wziąć odpowiedzialność za swoje życie i znaleźć działające rozwiązania.

(źródło: Zszywka.pl)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Może Ci się spodobać