poniedziałek, 9 grudnia 2013

7 przekonań pozwalających tworzyć dobre relacje z ludźmi


Dziękuję mojej znajomej, która zechciała podzielić się swoją bolączką na temat relacji międzyludzkich i tym samym zainspirowała mnie do napisania tego posta.

Na pewno nie jedna z Was zastanawia się, jak to jest, że ludzie bywają podli. Jak to jest, że nas rozczarowują? Dlaczego najbliżsi nas ranią? Czemu inni nie odwzajemniają naszej dobroci? Dlaczego, mając tylu znajomych "na fejsie" czujemy się często takie samotne?

Znalazłam siedem przekonań, które odpowiadają na te pytania i pozwalają oczyścić dotychczasowe relacje, a także tworzyć nowe satysfakcjonujące związki w rodzinie, w miłości, wśród znajomych.


1. Rozczarowanie wymaga wcześniejszych oczekiwań. Jeżeli nie mamy oczekiwań, nie będzie też rozczarowań (a w przypadku większości ludzi nie powinniśmy mieć oczekiwań).

2. Reguła wzajemności (jeżeli ja coś daję, to to samo od tej osoby otrzymam) nie sprawdza się zawsze. Owszem - warto wierzyć w ludzi, ale wiara ta jest potrzebna tylko, gdy my coś im dajemy. Wtedy warto wierzyć, że robimy coś dobrego, a nasze starania przydarzą się innym ludziom. Nie liczyłabym jednak, że jak komuś pomożesz, to ta osoba też powinna Ci pomóc. Niby skąd takie przekonanie?

3. Pamiętaj: ludzie dają tylko to, czym sami są napełnieni. Jak ktoś się zachowuje gówniano, to łatwo wywnioskować, co taką osobę przepełnia:)

4. Bliscy ranią nas z trzech głównych powodów: a) rozładowują na nas swoją frustrację; b) nie wiedzą, że dane zachowanie nasz zraniło; c) nie zasługują na bliską relację z nami.
Jeżeli zdarza się "a)", trzeba o tym pogadać. Jeżeli zdarza się "b)", tym bardziej trzeba o tym pogadać. Większość relacji międzyludzkich rozpada się dlatego, że ludzie za mało gadają, o swoich uczuciach i odczucia. I większość relacji da się naprawić, gdy się o tym szerze gada. "c)" - nie każdy zasługuje na bliską relację z nami. Jeżeli wpadka zdarza się raz czy dwa, to pewnie problem leży w tym, co napisałam powyżej, ale jeżeli wpadki zdarzają się często, to znak, że ulokowaliśmy swoje zaufanie i głębokie uczucie w niewłaściwej osobie i należy takie relacje kończyć.

5. Wiele osób chętnie pomogłoby nam w trudnych chwilach, gdyby wiedziało, że takie akurat się zdarzają. Jednak tak często mamy nieskazitelne maski, że mało kto domyśla się, co jest pod nimi.

6. Jeżeli nie znajdujemy wsparcia u pewnych osób, to możemy być niemal w 100% pewni, że pukamy nie do tych drzwi. Szukajmy pomocy gdzie indziej.

I na koniec 7. Najtrudniejsze do zaakceptowani, ale jednocześnie dające największą wolność i możliwość stworzenia odpowiedzialnych relacji: Inni traktują nas tak, jak pozwalamy, by nas traktowali. Inaczej mówiąc traktują nas tak, jak traktujemy samych siebie.

Głowa do góry. Lepsze relacje, to kwestia naszych wyborów.


 (źródło zdjęcia: Zszywka.pl)

 pozytywne myślenie; psychologia pozytywna; endorfiny; endorfina; inspiracje; motywacja; neurolingwistyka; NLP; podświadomość; prawo przyciągania; rozwój osobisty; techniki motywacyjne; motywujące teksty; inspirujące teksty; myśl pozytywnie; afirmacja; cytaty; sentencje; złote myśli

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Może Ci się spodobać