środa, 19 marca 2014

Obiecana "instrukcja obsługi"


Jakie wyniki otrzymaliście w ostatnim ćwiczeniu?:) Każdy z Was na pewno już wyciągnął swoje wnioski, ale dziś obiecana "instrukcja obsługi" do poprzedniego zadania.

Na początek krótko omówmy wykonany przykład.

Rozpisaliśmy główne czynności wymyślonego Zwykłego Człowieka. Z diagramu jasno wynika, że najwięcej energii pochłania mu praca i obowiązku domowe (tu zakupy). Jest też jednak czynność wykonywana w ramach odpoczynku (spędzanie czasu przed komputerem), która także "zjada" dużo energii, i wbrew przypuszczeniom, wcale nie daje jej tak wiele w zamian. W tygodniu Zwykły Człowiek najmniej energii poświęcana na swoje hobby i spotkania ze znajomymi, ale jak się okazało to właśnie te aktywności dają mu energii najwięcej.
Cyfra 1 wpisana w środek kwiatka opisuje bilans energetyczny Zwykłego Człowieka, czyli najprościej rzecz ujmując to, jak naładowany i entuzjastyczny jest on na co dzień. Wynik nie zachwyca, choć zawsze mogło być gorzej:)

Teraz ponownie spójrz na swój rysunek i zadaj sobie poniższe pytania:

Jakich aktywności powinienem mieć więcej, by mój bilans był lepszy?
Jaką nową aktywność mogę dodać, by poprawić wynik?
Jak mogę zmniejszyć swoje zaangażowanie w czynności, które zabierają mi najwięcej energii?
Jak mogę sprawić, by te czynności dawały mi więcej energii?
Jakie działania podejmę, by w przeciągu miesiąca wprowadzić te zmiany?

Ćwiczenie z bilansem energetycznym jest genialne w swojej prostocie. W prawdzie nie daje rozwiązań, ale buduje świadomość czyli podstawę do ulepszania naszego życia i korzystania z naszych obecnych zasobów. Możesz wykonać je w ujęciu dziennym, a nie tygodniowym, miesięcznym, a nawet rocznym. Możesz zamiast czynności przeanalizować role społeczne, jakie pełnisz. Możesz też sprawdzić, jakie osoby napełniają Cię energią, a jakiej Ci ją zabierają. To pozwoli Tobie podejmować świadome decyzje i spędzać więcej czasu z tymi, przy których ładujesz swoje akumulatory.

Pamiętaj, czasem jedna mała zmiana może przynieść duże efekty. Ma koniec zobacz, jak wyglądałby bilans Zwykłego Człowieka, gdyby zamiast czasu przed komputerem spędzał czas na aktywności fizycznej.Baw się tym i bądź świadomy.
Miłego dnia!
pozytywne myślenie, psychologia pozytywna, endorfiny, endorfina, inspiracje, motywacja, neurolingwistyka, NLP, podświadomość, prawo przyciągania, rozwój osobisty, techniki motywacyjne, motywujące teksty, inspirujące teksty, myśl pozytywnie, afirmacja, cytaty, sentencje, złote myśli 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Może Ci się spodobać